Administration

Shakeh Tashjian
Head of School

Hilda Baronian
Comptroller

Arpy Chalian
Office Administrator

Takouhie Dabaghian
School Nurse, RN

Luciana Loschiavo
Business Office

Patty Martiesian
Director of Development

Arpi Mekhjian
Director of Marketing & New Enrollment

Silva Mesrobian
Vice Principal

Jeff Pretell
Director of Facilities

John Witherspoon
Director of Technology

Ani Zakarian
Business Office

Faculty

Jasjot Anand
English and Homeroom Teacher
Grade 5
Social Studies Teacher
Grades 5-8

Tania Bakalian
English and Homeroom Teacher
Kindergarten

Talin Barsemian
Armenian and Homeroom Teacher
ELC

Ayda Barsumian
Teacher's Aide and
Child Care Center Provider

Ruth Brunman
Basic Skills Teacher
Grades K–8
Special Services Coordinator

Kathy Cuffe
English and Homeroom Teacher
Grade 4
SSST

Takouhie Dabaghian
Registered School Nurse and Health Teacher
Grades 5–8

Joanne Flynn
Head Teacher of Elementary School
English and Homeroom Teacher
Grade 1

Terence Flynn
Physical Education Teacher
Grades ELC–8
Computers Teacher
Grades N–3

Kiran Gulati
Librarian
Substitute Teacher
Grades ELC–8

Houri Kalachian
English and Homeroom Teacher
Grade 3

Azad Kalajian
Armenian Teacher
Grades 3–5

Shake Ketsemanian
Armenian and Homeroom Teacher
Nursery

Anahid Kelzi (Kilislian)
Armenian Teacher Aide, Nursery
Grades K–2

Talin Kupelian
Homeroom Teacher
Grade 6
Math Teacher
Grades 5-8

 

Domenica Loschiavo
English and Homeroom Teacher
Kindergarten

Hera Makhoulian
Head Teacher of Middle School
Armenian Teacher
Grades 6–8
Homeroom Teacher
Grade 8

Tamar Medzadourian
English Teacher
ELC, Nursery, and Pre-K

Karen Mesrobian
French Teacher
Grades ELC-8

Silva Mesrobian
Vice Principal
Head of Armenian Studies
Armenian Teacher
Grades K–2
SSST

Solineh Mouradian
Armenian Teacher Aide
ELC and Nursery

Stamatia Paxos-Brandt
English and Homeroom Teacher
ELC, Nursery, and Pre-K
SSST

Lisa Repasky
English and Homeroom Teacher
Grade 2

Jessie Saravia
Homeroom Teacher
Grade 7
English Teacher
Grades 6-8
SSST

David Snedden
Science Teacher
Grades 5–8
Gomputers Teacher
Grades 4-8

Mary Tchaglasian
Armenian Teacher Aide
Nursery and Pre-K

Deldre Tice
Music Teacher
All Grades

Monica Triana
Spanish Teacher
Grades 6–8

Mariam Vardanyan
Music and Art Teacher
Grades ELC–8

Hera Varjabedyan
Armenian and Homeroom Teacher
Pre-K

Child Care Center

Talin Barsemian
Director of Child Care Center

Madlein Arabian
Child Care Center Provider

Ayda Barsumian
Child Care Center Provider

Siran Darakjian
Child Care Center Provider

Arpy Kevorkian
Child Care Center Provider

Operational Staff

Neira Arboleda
New Jersey Bus Driver

Norka Dilone
NJ Bus Chaperone

Dilber Esendir
Luncheon Aide

Anahid Krichian
Caterer

Lina Latorre
NY Bus Driver

Elizabeth Postajian
NJ Bus Chaperone

Oswaldo Rodriguez-Sanchez
Custodian

Azucena Rojas
Matron

Valeria Romero
NY Bus Chaperone

Sandra Toro-Rios
NJ Bus Driver

Bergen County Special Services 192/193

Monique Cimbolic
Speech & Language

Region V Consul for Special Education

Vivian Genn-Pittman
Occupational Therapist – Reg. V

Debbie Rogoff
Learning Disabilities Consultant

Ronnie Steinwolf
Social Worker